عمومی

گرانی با گرانفروشی فرق دارد


گرانی با گرانفروشی فرق دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: نوسان قیمتی که در بازار می‌بینیم به علت نوسان قیمت ارز است و تا وقتی که قیمت ارز نوسان دارد بقیه قیمت‌ها هم نوسان خواهد داشت.

نوده فراهانی با بیان این که ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مسئول قیمت گذاری هستند گفت: قیمت گذاری ارتباطی به اصناف ندارد، اصناف سود متعارفی را که هرسال در کمیسیون‌های وزارت صمت تصویب و ابلاغ می‌شود روی کالا می‌کشد و اگر بیشتر بگیرند با آنها برخورد می‌شود.

سید جواد احمدی معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نیز گفت: نمی‌توانیم زمانی برای مهار قیمت‌ها مشخص کنیم برای این که قیمت یک کالا متشکل از مؤلفه‌های زیادی است که بر اساس آن‌ها و ضوابط مشخص قیمت گذاری آن انجام می‌گیرد، در سال ۹۶ و ۹۷ این مؤلفه‌ها ثابت بود برای همین تورم پایین بود، اما وقتی یکی از این مؤلفه‌ها تغییر کند اثر خودش را در قیمت نهایی نشان خواهد داد.

احمدی افزود: این که ما در ماه ۲۰ هزار پرونده تخلف تشکیل می‌دهیم نشان می‌دهد تخلف هست و داریم وظایفمان را انجام می‌دهیم و این که ۱۸ تا ۱۹ هزار شکایت دریافت می‌کنیم نشان می‌دهد که گرانفروشی و تخلف در اصناف دارد رخ می‌دهد.

او گفت: آنچه در شرایط کنونی مردم را ناراضی کرده است گرانی است و نمی‌توانیم دستگاهی را برای آن مقصر بدانیم، چون مربوط به کل اقتصاد است.

معاون سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: فقط کالا‌های اساسی و ضروری مشمول قیمت گذاری می‌شوند، اما هر جا موردی باشد که قیمتش نامتعارف باشد یا شکایتی شود ورود و رسیدگی می‌کنیم و اگر تخلفی رخ داده باشد به تعزیرات معرفی می‌کنیم.

احمدی گفت: متولی برخورد با تخلفات و گرانفروشی در قدم اول اتحادیه‌های صنفی و احد‌های نظارت و بازرسی اتاق اصناف هستند.

او تاکید کرد: ما وظایفمان را با جدیت انجام می‌دهیم، اما باید بین انجام وظیفه و اثر بخشی آن فرق گذاشت.

محمد علی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات حکومتی هم گفت: تا زمانی که عدم توازن در عرضه و تقاضا باشد قیمت‌ها هم افزایش خواهد یافت و زمانی این متوقف می‌شود که همه دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی و مسئول وظایفشان را به نحو مطلوب انجام دهند و زنجیره تولید تا توزیع کاملا مدیریت شود و هیچ یک از مؤلفه‌های قیمت گذاری دستخوش تغییر نشود.

او گفت: مسئولیت گرانی و گرانفروشی بر عهده یک دستگاه نیست بلکه همه دستگاه‌ها و وزارت خانه‌ها نقش دارند و اراده جدی هم برای انجام وظایف و برخورد با متخلفان وجود دارد.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن