اخبار ورزشی ایران و جهان > فوتبال ملی

علیپور: تغییر اساسنامه فوتبال بر خلاف اصول فیفا تبعات دارد


علیپور: تغییر اساسنامه فوتبال بر خلاف اصول فیفا تبعات دارد

حجت الاسلام علیرضا علیپور در یادداشتی به نقد وضعیت موجود فوتبال ایران پرداخته است.

در متن یاداشت علیپور آمده است:

اول از باب “المومنون عند شروطهم”، ما باید وفای به عهد داشته باشیم همانگونه که اهالی محترم ورزش استحضار دارند، دخالت مجامع بین المللی به هر عنوان و دلیل در امور داخلی کشور عزیز جمهوری اسلامی ایران موجب خدشه در منافع ملی و نقض تمامیت معنوی کشور می‌شود. در سال ۱۳۸۵ یکی از عمده دلایل دخالت فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در امور ورزشی کشور، عدم اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال در چارچوب مقررات بین المللی مورد توافق همه کشورها و اصرار بر برخی موارد، ضمن دخالت مسئولان وقت در امور فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران بود که متاسفانه علیرغم تذکرات مکرر دلسوزان و کاربلدان این نقیصه اتفاق و تمامیت معنوی جمهوری اسلامی ایران در حوزه ورزش و فوتبال نقض و نقشه راه فیفا بالاجبار پیگیری و اجرایی شد.

در سال ۱۳۸۶ کمیته انتقالی فیفا و فوتبال در ورزش ایران اساسنامه‌ای را توافق که از آن به عنوان سند اصلی و قانون اساسی فوتبال ایران یاد می‌شود و اتفاقا رفع تعلیق و محرومیت فوتبال ایران بعد از پذیرش این اساسنامه توسط حاکمیت، دولت جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون فوتبال و فیفا میسر شد.

در اسفند سال ۱۳۹۰ برخی از مواد و مفاد اساسنامه وفق مقررات اساسنامه فیفا اصلاح و با نظر مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به عنوان عالی‌ترین اصلی‌ترین رکن تصمیم گیری در فوتبال تصویب و تغییر داده شد. در طی دو دوره گذشته اساسنامه، برخی عناصر حاکمیتی و نهادهای مرتبط با حوزه عمومی مقررات کشور و ورزش انطباق و همانندسازی برخی از مقررات جاری فدراسیون با مقررات و قوانین کشور را پیگیری و اصرار می‌کند.

در وضعیت موجود فدراسیون جهانی فوتبال عدم تغییر برخی از اصول اساسنامه را صریحا اعلام و اصرار بر آن‌ها دارد. در آخرین بازنگری متن پیشنهادی اساسنامه مجددا فیفا بر استقلال عمل و تمایز فدراسیون فوتبال مبتنی بر عدم دخالت شخص ثالث و عدم دخالت اشخاص غیرفوتبالی و غیرمرتبط و بقا بر اساسنامه تصویبی سال ۱۳۸۶ را با تصریح برغیر دولتی بودن به انضمام موارد دیگر متذکر شده است.

بیشتر بخوانید: فدراسیون فوتبال: فیفا تغییر مواردی در اساسنامه را پیشنهاد کرده است

چرا برخی اصرار بر مواردی دارند که ممکن است موجب نقض حاکمیت ملی و ایراد بر تمامیت معنوی کشور در حوزه ورزش و فوتبال شود. اشخاص حقیقی و حقوقی که اصرار بر تغییر برخلاف اصول حاکم اساسنامه فیفا دارند باید به طور صریح و کتبی ضمانت نموده و متعهد شوند چنانچه اصرار بر این موارد موجب تعلیق و محرومیت فوتبال ایران شود، مسئولیت آن را تماما پذیرفته و جوابگویش باشند.

از هیئت رئیسه فدراسیون تقاضا دارم در این شرایط مصلحت عمومی و تام فوتبال ملی را در نظر گرفته و با شجاعت و قاطعیت از وجهه ملی و تمامیت معنوی فوتبال ایران دفاع و در فرصت مقرر اصلاحات را برابر با مقررات اساسنامه انجام دهند.

بدیهی است هرگونه تغییر در اصول و مواد و مفاد اساسنامه در نهایت در بالاترین مرجع تصمیم گیری که همان مجمع عمومی فدراسیون فوتبال است، بررسی و به تایید و تصویب خواهد رسید.

۲۵۵ ۴۱


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن