احمد رضا براتیاخبار داغاخبار فوریتیم ملیفدراسیون فوتبالفوتبال ملی

خوشبختانه عمده قسمت‌های اساسنامه مشکلی ندارد

خوشبختانه عمده قسمت‌های اساسنامه مشکلی ندارد

احمد رضا براتی رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال درباره آخرین وضعیت اساسنامه جدید این فدراسیون توضیحاتی ارایه کرد.

خبرگزاری فوتبال ایران پارس فوتبال دات کام :

به نقل از فدراسیون فوتبال، احمد رضا براتی رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال با اشاره به مکاتبات صورت گرفته بین فیفا و این فدراسیون عنوان کرد:

با توجه به شرایطی که در نتیجه بحران کرونا بر همه جهان حاکم شد، به طور طبیعی امکان برگزاری جلسات حضوری وجود ندارد و در نتیجه ناگزیر هستیم که از طریق ویدیو کنفرانس، تلفن کنفرانس و ارسال ایمیل و نامه فرآیند مذاکرات و انجام اصلاحات را طی کنیم و از این نظر است که ارسال و دریافت نامه‌های متعدد بین فدراسیون، فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا امری کاملا طبیعی است.

او در پاسخ به برخی اظهار نظر‌ها پیرامون ارسال نکردن پیش نویس اساسنامه به اعضای مجمع و هیئت رئیسه گفت:

تمام اعضای هیئت رئیسه به طور کامل از جزییات اساسنامه مطلع هستند و بر روند انجام اصلاحات نظارت می‌کنند. درباره اعضای مجمع هم باید توجه کنیم که مجمع به عنوان بالاترین رکن فدراسیون، مرجع نهایی تصویب اساسنامه است و بدیهی است هیچ چیزی بدون نظر نهایی آن‌ها تصویب نخواهد شد.

براتی در ادامه افزود:

اینکه گفته می‌شود اساسنامه قبل از نظرخواهی اعضای مجمع برای تصویب به فیفا ارسال شده نیز از اساس اشتباه است، زیرا فیفا مرجع تصویب اساسنامه نیست بلکه فیفا و کنفدراسیون، پیش نویس ارسالی را ملاحظه می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند اصول الزامی فیفا در آن رعایت شده باشد و در صورتی که از این حیث مشکلی نباشد آنگاه اساسنامه جهت ملاحظه و تصویب اعضای مجمع برای آن‌ها ارسال می‌شود و اساسنامه در مجمع عمومی و توسط اعضای مجمع تصویب می‌شود. همه این‌ها که توضیح دادم یک روند قانونی و عرف بین المللی است و در واقع اعضای مجمع با انتخاب هیئت رئیسه به آن‌ها اعتماد کرده اند و هیئت رئیسه هم از طریق بازو‌های اجرایی خود یعنی کمیته‌ها و دپارتمان‌ها امور فدراسیون فوتبال را اداره می‌کنند و بدیهی است که مجمع حق دارد بر اساس اساسنامه و با تشریفات قانونی که در اساسنامه به شکل صریح ذکر شده است بر همه اقدامات فدراسیون نظارت کند.

براتی درباره وضعیت فعلی اساسنامه گفت:

خوشبختانه عمده قسمت‌های اساسنامه مشکلی ندارد و در حال حاضر درباره ماهیت قانونی فدراسیون بین فدراسیون و فیفا اختلاف نظر وجود دارد. بر اساس مصوبه هیئت رئیسه، در ماده یک اساسنامه، ماهیت فدراسیون، عمومی غیردولتی ذکر شده و فیفا هنوز در این باره قانع نشده و این محل اختلاف است. واضح است که فدراسیون تشکیلات دولتی نیست پس ما ۲ راه داریم یا باید بگوییم که فدراسیون موسسه خصوصی است که این برخلاف مقررات داخلی است یا باید تلاش کنیم فیفا را قانع کنیم که براساس مقررات ملی و داخلی ایران، فدراسیون‌ها موسسات عمومی غیردولتی هستند و درج عنوانی دیگر برای آن‌ها موجب ایجاد تعارض بین اساسنامه فدراسیون با مقررات ملی می‌شود.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن