دانلود کلیپ و فیلم و آهنگ فوتبالی - اخبار فوتبال،ورزش 3،دانلود نود،دانلود آهنگ،فیلم،کلیپ،عکس فوتبالیست ها،دانلود کارتون فوتبالیست ها،ورزش،اخبار ورزشی،فوتبالیسم

کسی از زندانیان ایرانی خارج از کشور خبر دارد؟

کسی از زندانیان ایرانی خارج از کشور خبر دارد؟

دسته بندی : فوتبال نود تاریخ : یکشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۷

فرارو: دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که دوره‌ای رئیس “گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق” را به عهده داشته است در گفتکو با فرارو می‌گوید: واقعیت این است که وضعیت ایرانیان زندانی در عراق وضعیت پر نوسانی است؛ یعنی وضعیت زندانیان ایرانی در عراق بر حسب نوع و میزان تعاملات سیاسی بین دو کشور ایران و عراق و یا بین ایران و اقلیم کردستان، نوسان می‌کند. این نوسان نوعی عدم اطمینان برای ایرانیانی که در عراق کار می‌کنند، به وجود می‌آورد.

به اعتقاد این نماینده مجلس بخش اعظم بازداشت‌هایی که در عراق صورت می‌گیرد ناشی از تفاوت قوانین دو طرف و بعضا تعارض این قوانین است. گاهی هم عدم اطلاع ایرانیان از قوانینی که در عراق وجود دارد، موجب بازداشت آن‌ها می‌شود.

او ادامه داد: قانون گذار برای این موضوع “معاضدت قضائی” بین دو طرف را مشخص کرده است. از زمانی که من در مجلس رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق بودم ما پیگیر این موضوع بودیم که قانون معاضدت قضائی، همکاری‌های قضائی و موافقت نامه‌های استرداد حل شود. اما متاسفانه موانعی شکل می‌گیرد.

فلاحت پیشه گفت: اعتقادم این است که اگر آنگونه که در دنیا عمل می‌کنند، ما هم نوع و میزان تعاملات اعم از رقم و سرجمع این تعاملات و میزان حضور و دستگیری مردم در کشور‌ها و اهمیت استراتژیک آن را در نظر بگیریم عراق از اولویت‌های برقراری شرایط مناسب مناسبات با ایران قرار دارد.

این نماینده مجلس ادامه داد: در ضمن باید به این موضوع، مساله زیارت عتبات عالیات و زیارت عراقی‌ها از قبور متبرکه ایرانی و راهپمیایی اربعین را اضافه کنیم؛ در این تعاملات می‌بینیم که بعضا به صورت ثابت ده‌ها هزار ایرانی در عراق حضور و آمد‌و‌شد دارند و خیلی از ایرانی‌ها هستند که با عراقی‌ها مراودات دارند که دچار مشکل مالی و کلاهبرداری می‌شوند.

به اعتقاد او این مشکلات نیازمند یک همکاری معاضدتی و موافقتنامه‌ای است. یعنی دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است همه موافقت‌نامه‌هایی که مربوط به روابط خاص دو کشور است را سرو سامان دهد. اینکه در یک مورد خاص با میانجیگری نیچروان بارزانی یک ورزشکاری آزاد شود، مشکلی از مردم حل نمی‌کند؛ کما اینکه درصد زیادی از زندانیان ایرانی خارج از کشور الان در عراق هستند.

فلاحت‌پیشه در مورد مشکلات زندانیان ایرانی در کشور‌های دیگر هم گفت: بالاترین آمار زندانیان ایرانی در کشور‌هایی مثل مالزی، ترکیه و ترکمنستان هستند. بعضی از زندانیان زن هستند و شرایط بدی دارند؛ حتی بعضی از زندان‌های این کشور‌ها مختلط است. این‌ها دشواری‌هایی است که اتباع ایرانی در حال تحمل آن هستند.

این نماینده مجلس در پایان گفت: همانطور که گفتم به هر حال بخشی از دستگیری‌ها مربوط به جهل به قانون یا تفاوت و تعارض قوانین است.؛ اما حتی در مواردی هم که جرم اتفاق افتاده باشد، ارتکاب جرم سلب‌کننده مسئولیت دولت‌ها در همراهی و همکاری قضائی با شهروندان نیست. زندانیان ایرانی خارج از کشور اوضاع اسفناکی دارند و خانواده‌های آنان در وضعیت بدی به سر می‌بردند. این‌ها مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.